Nový Opel Corsa za 384.990,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Opel Corsa

Víte, jak funguje pohon 4x4?

Ackermanův princip řízení popisuje jev, při kterém se vnější kola automobilu otáčejí při průjezdu zatáčkou rychleji než kola vnitřní. To samé platí o přední nápravě, jejíž kola předbíhají kola zadní. Aby se kola automobilu mohla otáčet každé jinak rychle, je nutné jejich osové propojení přerušit takzvaným diferenciálem. Právě rozložení hnací síly motoru přes diferenciál je stěžejní pro pohon 4x4.

Otevřený diferenciál, známý z většiny automobilů, má jednu zásadní nevýhodu. Motor přenáší maximální kroutící moment právě na to kolo, které v danou chvíli klade nejmenší odpor. Proto když jedním kolem vjedete do kaluže bahna, bude se v něm protáčet. Řešením je uzávěrka diferenciálu, která uzamkne převod z motoru na obě kola souměrně.

Moderní vozy s pohonem 4x4 mají elektricky ovládané uzávěrky diferenciálů. Řidiči to umožňuje snadno přepínat mezi pohony zadní nápravy a všech kol současně. Při jízdě po dálnici, okreskách nebo v městském provozu, pohání vůz jenom jedna náprava. V terénu jde ale přepnout do módu 4x4, ve kterém diferenciál zapojí do pohonu i ostatní kola.

V případě prokluzování jednoho z kol nápravy (sníh, bahno, kolo je ve vzduchu) vstoupí do akce diferenciál s omezenou svorností, který přidá kroutící moment kolu pohybujícímu se po pevném povrchu. Některé vozy si pomáhají také automatickým brzděním jednoho kola. Téměř šplhat po skalách pak umí terénní vozy v režimu malé rychlosti, kdy se uzamkne přední i zadní náprava, takže se rovnoměrně rozloží hnací síla na všechna kola. Kromě náročného terénu můžete takovým způsobem i tahat těžké náklady.

Pohon 4x4 využijete především při jízdě po nezpevněném povrchu. Jízdou s uzavřeným diferenciálem po rovné silnici hrozí poškození pohonné soustavy a nerovnoměrné opotřebení kol. Jestli jste zvědaví, jak pohon všech kol funguje v různých podmínkách, přijďte si vyzkoušet vozy s pohonem 4x4 na terénní testovací dráhu Srba Servis.

Skladové vozy Srba