Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Tým Racing21 oficiálně představil ženskou posádku Ascony A pro legendární East African Safari Classic

To, co se dosud šeptalo, bylo dnes oficiálně potvrzeno na tiskové konferenci rallyového týmu Racing21: Na legendární automobilovou soutěž East African Safari Classic vyšle tým Racing21 nádhernou soutěžní Asconu A, kterou bude pilotovat populární zpěvačka Olga Lounová. Na sedadlo navigátora pak usedne Lilia Khousnoutdinova, podnikatelka, filantropka, publicistka, iniciátorka osvětových programů a kampaní a také manželka matematika, úspěšného podnikatele a bojovníka proti korupci Karla Janečka, který výpravu do Afriky výrazně podporuje.

Racing21

Momentka z oficiálního představení týmu Racing21 a Ascona A

Olgu Lounová a Lilia Khousnoutdinova budou s Asconou A ročníku 1972 jedinou dámskou posádkou v letošním ročníku náročného afrického maratonu. Olga má bohaté zkušenosti nejen z mnoha startů v rallye během uplynulých deseti let, ale také jako účastnice Rallye Dakar 2022 v kategorii Classic. Během své kariéry vyzkoušela i řadu dalších disciplín motorsportu.

Racing 21 2

Zleva: Lilia Khousnoutdinova, Opel Ascona A, Olga Lounová

East African Safari Classic

Náročná soutěž historických vozů se koná v Keni v termínu 9. – 18. prosince 2023, na startující čeká těžká trať s nezpevněným povrchem o délce přibližně 3600 km. Na programu je devět etapových a jeden volný den. V každém etapovém dni posádky absolvují celkem tři rychlostní zkoušky. Maximální počet 65 startujících posádek je pro obrovský zájem vždy dlouho předem naplněn. Do soutěže East African Safari Classic se mohou přihlásit pouze vozy s homologací do konce roku 1985 s výhradně atmosferickým motorem a pohonem pouze jedné nápravy. Před startem soutěže není povolen trénink na její trati.

Racing 21 3

Rallye velkých jmen

Kořeny dnešní rally East African Safari Classic sahají až do roku 1953, kdy se na pomyslné mapě světových automobilových soutěží poprvé objevila slavná Safari Rally, tehdy pod úplným názvem East African Coronation Safari Rally. Bohatá historie této soutěže vyvrcholila jejím zapsáním do kalendáře soutěží Mistrovství světa v letech 1973–2002, kdy v Keni startovaly elitní posádky továrních týmů, pro které byla Safari Rally nejnáročnějším podnikem sezóny. Od roku 2003, kdy započala éra East African Safari Classic Rally, se řada legendárních jezdců do Keni vrátila, například Stig Blomqvist, Hannu Mikkola, Juha Kankkunen, Björn Waldegård, Michéle Moutonová nebo Travis Pastrana.

Racing 21 4

Soutěžní Opel Ascona A

Historie soutěžního Opelu Ascona A začala počátkem sedmdesátých let minulého století. Legendární německý jezdec Walter Röhrl s ním v roce 1974 titul mistra Evropy. O rok později dosáhl na řecké Rallye Acropolis ve stejném voze svého vůbec prvního vítězství v Mistrovství světa, a byl to zároveň první triumf značky Opel v seriálu světového šampionátu.

Tým Racing21 pořídil soutěžní vůz Opel Ascona A z roku 1972 s originální sportovní historií již v únoru letošního roku ze Švédska. Následně prošel kompletní renovací a přípravou na vytrvalostní soutěž East African Safari Classic.     

Racing 21 5

Ascona A - technická data:

Motor: Vpředu podélně uložený atmosférický čtyřválec 1969 cm3/170 k

Převodovka: 5-stupňová manuální ZF S5-18/3

Pohon zadních kol, diferenciál s omezenou svorností

Zavěšení kol vpředu: Dvojitá ramena s tlumičem Rieger

Zavěšení kol vzadu: Tuhá náprava s tlumičem Rieger

Brzdy: Vpředu čtyřpístkové kotoučové AP Lockheed, vzadu dvoupístkové

Pneu: Pirelli

Pohotovostní hmotnost: 980 kg

Rozměry: 4124 x 1726 x 1385 mm, rozvor 2430 mm

Skladové vozy Opel