STELLANTIS TESTUJE 5G PŘIPOJENÍ SVÝCH MODELŮ A PŘIPRAVUJE SE NA AUTONOMNÍ ŘÍZENÍ

Opel je důležitou součástí koncernu Stellantis, čtvrtého největšího výrobce automobilů světa, který seskupuje patnáct automobilových značek. Jednou z nesporných výhod začlenění Opelu do takto silného seskupení je určitě i efektivnější vývoj nových technologií – to, na co by jedna samotná značka měla jen omezené zdroje a kapacity, dokáže centralizovaný vývoj několika výrobců vyvinout a hlavně otestovat a uvést do výroby snáz a mnohem rychleji – a z toho bude těžit i Opel.

Jedním z momentů, kde se bude v automobilové branži už v blízké budoucnost „lámat chleba“, bude i schopnost připojení automobilů k datovým sítím, což má vozům budoucnosti zaručit výrazné zvýšení nejenom cestovního komfortu, ale i aktivní a pasivní bezpečnosti.

Nedávno se skupina Stellantis v USA zúčastnila testování vozů využívajících nejmodernější 5G připojení a technologie MEC (Multi-access Edge Computing), během kterého se prokázalo, jak zásadní význam má tato nová roamingová technologie pro bezpečnost silničního provozu. Díky vysoce sofistikovaným systémům (namontovaným pro účely testů v modelu Jeep Wrangler) může vůz oznamovat svou polohu okolní infrastruktuře, upozorňovat chodce a ostatní vozidla a přijímat výstrahy z mobilní sítě.

Testovací program využívá kamery a senzory infrastruktury ke shromažďování podrobných údajů, které doplňují to, co vůz „vidí“ pomocí vlastních senzorů. Díky vysokorychlostnímu připojení 5G a technologii MEC může systém v místě sběru dat (typicky např, na křižovatce) rychle přijímat rozhodnutí a upozorňovat chodce a ostatní vozidla na potenciální rizika. Koncern Stellantis si tímto způsobem ve spolupráci s předními světovými společnostmi v oboru připravuje půdu pro technologie autonomního řízení, které se časem objeví i v našich modelech. Právě vysokorychlostní bezdrátová komunikace má zásadní význam pro zvýšení autonomie vozidel a rozvoj technologií mobility i budoucích služeb konektivity.

Skladové vozy Opel

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení