Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Společnost Volvo Cars představuje nové obchodní řešení Energy Solutions, které rozšíří klimatický potenciál elektrických vozů Volvo

Naše elektrická vozidla představují důležitý krok k udržitelnějšímu životu společnosti, přičemž je třeba vzít v potaz, že tyto automobily a jejich baterie nabízejí mnohem víc než jen snížení emisí ve výfukových plynech. Věděli jste například, že má zaparkovaný vůz potenciál sloužit jako zásobárna energie, kterou lze napájet vaši domácnost, vaše spotřebiče, nebo ji dokonce vrátit zpět do rozvodné sítě?

Abychom mohli tento potenciál využít a v zájmu podpory přechodu k chytřejšímu, udržitelnějšímu a efektivnějšímu fungování elektrické sítě, vstupujeme nyní na trh se společností Volvo Cars Energy Solutions. Jedná se o zcela novou obchodní jednotku, která bude nabízet technologie a služby související se skladováním elektrické energie a nabíjením v souladu s vytvořením spojovací tkáně mezi našimi elektrickými vozy, životy našich zákazníků, efektivním využíváním energie a celou společností.

Jako příklad nám může posloužit obousměrné nabíjení umožňující vrátit energii uloženou v baterii vozidla zpět do rozvodné sítě, což pomůže vyrovnat energetické nároky v době špičky a snížit spotřebu elektřiny vyrobené s využitím fosilních zdrojů. Naše nová vlajková loď, plně elektrické SUV EX90, se stane prvním vozem Volvo vybaveným veškerým hardwarem a (postupem času) také softwarem, díky nimž bude možné realizovat obousměrné nabíjení a přímo ukládat energii získanou z obnovitelných zdrojů (solární).


Společně s místní distribuční společností Göteborg Energi Nät AB, sídlící v našem švédském domovském městě Göteborgu, nyní spouštíme jeden z pilotních programů pro přenos energie z vozu do elektrické sítě (V2G). Jeho cílem je otestovat technologie V2G v rámci místní rozvodné sítě a v domácím prostředí, kde budou toto řešení využívat reální zákazníci. V rámci pilotního programu záměrně využíváme levné AC nástěnné nabíjecí stanice, protože by bylo možné touto cestou urychlit přijetí nové technologie širší společností.

Cílem projektu je nejen dosáhnout přijetí ze strany společnosti spravující rozvodnou síť, ale také ukázat ostatním společnostem tohoto typu, že mohou programy V2G nabídnout hmatatelné výhody, přičemž chceme současně vytvořit testovací arénu pro zkoušení nových technologií klíčových pro budoucnost společnosti Volvo Cars v prostředí mimo naše laboratoře.

„Díky obousměrnému nabíjení můžeme využívat baterii ve voze jako doplňkový zdroj energie například pro napájení domácnosti, jiných elektrických přístrojů, nebo dokonce jiného elektrického vozu,“ uvedl Alexander Petrofski, ředitel nové společnosti Volvo Cars Energy Solutions. „Dalším krokem by bylo zavést tuto funkci po celém Švédsku. Doufejme, že tím otevřeme v Evropě cestu pro širší přijetí služeb tohoto typu v oblasti nabíjení a skladování energie.“

318588_Volvo_Cars_launches_new_Energy_Solutions_business_embracing_wider_climate

Dostatek volné kapacity

Vzhledem k naší ambici stát se do roku 2030 výrobcem výhradně plně elektrických vozidel dopravíme v následujících letech na silnice miliony elektrických vozů Volvo. Naši inženýři spočítali, že celková kapacita baterií těchto vozů dosáhne do poloviny aktuálního desetiletí přibližně 50 GWh. Přestože naše vozidla ročně spotřebují několik TWh elektřiny, tato spotřeba nabízí určitou flexibilitu a prostřednictvím chytrého přístupu k nabíjení lze spotřebu plánovat na nejvhodnější dobu.

Údaje získané z našeho dosavadního vozového parku současně ukazují, že při průměrném denním cestování dojde ke spotřebě méně než 10 kWh, přičemž je 90 % denního cestování realizováno při spotřebě do 20 kWh. To znamená, že zbývá dostatečná kapacita baterie, kterou lze využít pro jiné účely, což může přinést značné finanční výhody našim zákazníkům a současně mít i významný přínos pro klima.

V tomto okamžiku vstupuje do hry obousměrné nabíjení: technologie, která zákazníkům v pozdější fázi umožní znovu využít energii uloženou v baterii jejich elektrického vozu Volvo. Využití technologie V2G představuje jeden z těchto scénářů, v rámci něhož lze vrátit elektrickou energii uloženou v baterii vozu zpět do rozvodné sítě v době, kdy je poptávka po elektřině zvýšená, čímž dochází k vyrovnání stavu.

„Na základě chytrého nabíjení můžete své elektrické volvo nabíjet v nejvhodnější dobu z hlediska udržitelnosti a úspornosti,“ dodává Alexander Petrofski. „Nyní si představte, že byste takto získanou energii mohli využít později, v době špičky, kdy jsou ceny elektřiny vyšší a energetický mix pochází z méně udržitelných zdrojů. Myšlenka budování energetického ekosystému kolem vašeho vozu a jeho baterie nabízí hned několik výhod: umožní vám ušetřit náklady a snížit emise CO2, zatímco se energetické společnosti sníží investice do rozvodné sítě a současně to bude mít menší dopad na životní prostředí.“

V2G představuje pouze jednu z technologií, které by měly být součástí ekosystému nabízeného pod záštitou společnosti Volvo Cars Energy Solutions. Mimo ni se zaměřujeme také na produkty typu V2H, které vám umožní napájet prostřednictvím vozu vaši domácnost a tím snížit výdaje za energii, a taktéž technologii V2L, prostřednictvím níž bude možné pomocí vašeho vozu nabíjet například vaše kempingové vybavení nebo elektrokola.

Očekáváme, že postupem doby budou produkty společnosti Volvo Cars Energy Solutions každoročně generovat významné nové příjmy z produktů a služeb souvisejících s využíváním elektřiny, které společnost Volvo Cars dříve nenabízela. To znamená, že je společnost Volvo Cars Energy Solutions nastavena tak, aby představovala přidanou hodnotu pro naše hlavní podnikání, životy našich zákazníků i životní prostředí.

Skladové vozy Volvo