Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Volvo EX90 dodá vašemu životu energii

Spousta z nás se snaží ulehčit životnímu prostředí maximální recyklací materiálů, co nejmenším plýtváním potravinami při vaření nebo řízením elektrického vozu. Nicméně pokud jde o udržitelnější využívání elektrické energie, nemusí být zcela jasné, jak bychom mohli v rámci námi spotřebované elektřiny zvýšit podíl energie pocházející z obnovitelných zdrojů.

S tím, jak celá společnost zvyšuje svou elektrifikovanost, přičemž automobily hrají v této „zelené“ změně klíčovou roli, může vést zvýšená poptávka po elektrické energii k výraznému zatížení sítě.

My věříme, že auta vybavená technologií obousměrného nabíjení po připojení k elektrické síti mají potenciál přispět ke snížení zatížení sítě, přičemž budou spolu s dalšími elektromobily tvořit virtuální elektrárnu. Mimoto vám mohou pomoci dodat energii pro vaše domácí spotřebiče a po odpojení od sítě se stanou mobilním akumulátorem, který vám dodá energii pro váš život na cestách: na vaření v přírodě, na dobíjení elektrických přístrojů nebo abyste si mohli pustit svou oblíbenou hudbu.

První vůz Volvo s obousměrným nabíjením

Blížící se plně elektrické Volvo EX90, které bude odhaleno 9. listopadu, se stane prvním vozem Volvo, který bude hardwarově připraven na obousměrné nabíjení.

Obousměrné nabíjení, které bude zpočátku dostupné na vybraných trzích, nabízí potenciál pomoci spotřebitelům využívat elektrickou energii levněji, efektivněji a udržitelnějším způsobem.

V kombinaci s chytrými funkcemi pro nabíjení, které budou součástí aplikace Volvo Cars pro chytré telefony, vám Volvo EX90 umožní nabíjet vůz v době, kdy jsou poptávka po energii a také její cena nízké – což obvykle znamená, že je v energetickém mixu větší podíl energie z obnovitelných zdrojů –, a uložit si získanou energii na pozdější využití.

Jakmile budete mít elektrickou energii k dispozici, obousměrné nabíjení vozu Volvo EX90 vám zpětně umožní napájet vaše domácí i jiné elektrické spotřebiče.

„S vozem Volvo EX90 získáte energii pro svůj život,“ říká ředitel pro ekosystém elektrifikace Olivier Loedel. „Energii z akumulátoru můžete využívat mnoha způsoby – od dobíjení svého elektrického jízdního kola v terénu až po napájení kempingového vařiče, když jste na výletě za dobrodružstvím.

V době špičky může dokonce posloužit jako zdroj energie pro váš dům.“

Kromě možnosti nabíjet různé elektrické spotřebiče a další zařízení získá váš vůz úžasnou schopnost podat pomyslnou pomocnou ruku jinému vozu Volvo, kterému předá část své energie. Což na druhou stranu znamená, že si nemusíte dělat starosti, když vám dojde „šťáva“, protože i váš vůz dokáže přijímat elektrickou energii od jiných vozů Volvo.

Tam, kde to bude možné, bude celý proces nabíjení automaticky řízen funkcí chytrého nabíjení Volvo Cars aplikace. Základní algoritmus mimoto zajistí, že bude nabíjení a vybíjení akumulátoru probíhat v rámci určitých limitů tak, aby se snížilo riziko postupné degradace akumulátoru.

Za hranicemi sítě

V závislosti na konkrétních pravidlech na jednotlivých energetických trzích by mohlo obousměrné nabíjení umožnit zákazníkům různými způsoby podporovat elektrickou síť. Princip by mohl spočívat například v odběru většího množství energie v době, kdy je přebytek energie z obnovitelných zdrojů, a zpětném prodeji energie do sítě v době špičky, kdy je zvýšená poptávka. Pokud by touto funkcí do budoucna disponovalo více vozů, mohlo by dojít k vyrovnání zásob v elektrické síti. Tím by se zvýšila celková udržitelnost sítě, protože by se snížilo plýtvání elektrickou energií z obnovitelných zdrojů v době, kdy její výroba převyšuje poptávku.

Představte si tento scénář: vrátíte se domů z práce, přičemž je akumulátor vašeho vozu nabitý energií, kterou získal v době, kdy byla k dispozici levnější a čistější elektřina. Během večera vám pak může vůz zapojený do zásuvky zajistit napájení domu v době, kdy jsou ceny elektřiny vyšší. Vzhledem k tomu, že je elektrická energie obecně levnější v době, kdy tvoří značnou část její skladby energie z klimaticky neutrálních zdrojů, může vám tato energetická transakce ušetřit peníze, přičemž současně vrátí část čistější energie zpátky do oběhu.

„Věříme v budoucnost, v níž budou mít naši zákazníci možnost podporovat prostřednictvím této technologie elektrickou síť, což přispěje k efektivnějšímu a udržitelnějšímu využívání elektřiny v každodenním životě,“ uvádí Olivier Loedel.

Proto máme v plánu nabídnout zákazníkům hardware potřebný pro využívání funkcí obousměrného nabíjení, a to včetně nástěnné nabíjecí stanice a systému pro řízení využití energie v domácnosti. K dispozici bude také další příslušenství, jako jsou například adaptéry pro připojení příslušenství nebo nabíjecí kabely pro přenos energie z vozu do vozu.

Poznámky

  • Popsané budoucí technologie a funkce se mohou změnit. Uvedené funkce nemusejí být dostupné na všech trzích a nebudou součástí standardní výbavy na všech trzích a u všech modelů.
  • Nabídka obousměrného nabíjení bude zpočátku dostupná jen na vybraných trzích. V současné době zjišťujeme, jaké varianty obousměrného nabíjení můžeme na různých trzích nabídnout.
  • Volvo EX90 bude vybaveno potřebným hardwarem na podporu elektrické sítě, přičemž aktuálně posuzujeme, na kterých trzích bude tuto funkci možné zákazníkům nabídnout.

Skladové vozy Volvo