Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Volvo EX90: elegantní, bezpečné a efektivní

V každém voze značky Volvo se snoubí v dokonalé harmonii forma, funkce a technické inovace. Pro naše blížící se plně elektrické Volvo EX90 platí tato definice dvojnásob.

Náš skandinávský přístup k designu vychází ze záměrů, které se propisují do vzhledu. Design našeho nového vlajkového SUV odráží náš účel navrhnout elegantní a efektivní plně elektrický rodinný vůz nabízející mnohem vyšší bezpečnostní standard něž dosud kterýkoli jiný vůz Volvo.

Nicméně praktičnosti a bezpečnosti nemusí být nutně dosaženo na úkor estetické stránky, což naši vlastní designéři, stejně jako celé generace skandinávských designérů, již mnohokrát prokázali.

Podívejte se na video

Jedním z nejnápadnějších příkladů tohoto tvrzení je způsob, jakým jsme do vozu integrovali laserový senzor LiDAR, který je součástí standardní výbavy modelu Volvo EX90. LiDAR je dálkovým senzorickým systémem, který dokáže na základě pulzního laseru přesně měřit vzdálenosti od rozpoznaných objektů. Například chodce dokáže detekovat až do vzdálenosti 250 metrů.

Právě LiDAR představuje jeden z bezpečnostních milníků, které nám pomáhají na naší cestě k představení autonomní řízení bez nutnosti dohledu.

„Integrovat do vozu LiDAR tak, aby vypadal dobře a současně mohl nabídnout optimální využití z hlediska bezpečnosti, bylo skutečnou výzvou,“ říká T. Jon Mayer, náš ředitel pro design exteriéru. „Jedná se o pomyslné oči vozu, a ačkoli by bylo možné umístit LiDAR do oblasti masky chladiče – což by se rovnalo tomu, kdybyste měli oči na kolenou –, mnohem větší smysl dává mít tyto oči co nejvýše na hlavě, aby toho jejich prostřednictvím bylo vidět co nejvíce. Z toho důvodu jsme se společně s našimi konstruktéry rozhodli umístit LiDAR ve střešní linii, kde bude dosahovat maximální efektivity.“

Aerodynamické křivky přispívající k delšímu dojezdu
Tvarování a formování exteriéru elektrického vozu představuje příležitost, jak prostřednictvím designu zlepšit efektivitu vozu.

Protože je aerodynamický odpor nepřítelem efektivity, dobrý elektrický vůz se vyznačuje klouzavým, hladkým a aerodynamickým povrchem. Volvo EX90 jsme navrhovali s jasným cílem optimalizovat jeho dojezd, přičemž jsme se soustředili na redukování odporu vzduchu a větru.

Elegantní příď se zaoblenými křivkami v kombinaci s prvky, jako jsou zapouštěná skla a vnější kliky dveří, zajišťují nepřerušované proudění vzduchu kolem vozu směrem dozadu. Jedná se o prvky ovlivňující tzv. koeficient aerodynamického odporu, který se používá k vyjádření aerodynamické efektivity vozu.

Vzhledem k volbě zmíněného designu exteriéru se může Volvo EX90 pochlubit koeficientem aerodynamického odporu 0,29. Pro nezasvěcené se jedná o hodnotu, která je u sedmimístného SUV považována za velmi konkurenceschopnou.

„Při načrtávání půvabných a elegantních proporcí modelu Volvo EX90 jsme se nechali inspirovat designem jacht,“ uvádí T. Jon Mayer. „Pokud se na něj podíváte zepředu, působí hrdě a sebejistě, což je inspirováno schopnostmi plachetnic razit si cestu bičujícími vlnami oceánu. Mimoto je vůz celý zaoblený, díky čemuž kolem něj může mnohem efektivněji proudit vzduch.“

Klidná a zdrženlivá sebejistota
Celá řada rozhodnutí týkajících se designu modelu Volvo EX90 byla přijata v inspiraci našimi skandinávskými kořeny.

Dlouhé světlé dny skandinávského léta, které se při změně ročního období střídají s temnými ponurými zimami, nás inspirovaly k integraci panoramatické střechy a co nejvíce prosklených částí, aby do vozu pronikalo co nejvíce světla.

Severské zimy jsou nejen temné, ale také velmi chladné. Když si představíte štiplavou zimu venku, je snadné vybavit si útulné místečko u krbu.

„Navrhování osvětlení interiéru jsme věnovali velké úsilí, přičemž jsme se snažili vytvořit příjemně teplý interiér, který bude kontrastovat s poněkud chladnějším výrazem exteriéru,“ vysvětluje T. Jon Mayer. „To je spojeno také s tím, jak mohou být vnímáni lidé ve Skandinávii. Vládne zde klidná a umírněná sebejistota, takže atmosféra může zpočátku působit chladně, ale jakmile místní lidi opravdu poznáte, zjistíte, že jsou skutečně vřelí. A přesně takovou sebejistotu se snažíme vyjádřit výrazem našich vozů.“

Připravované Volvo EX90 bude odhaleno 9. listopadu ve Stockholmu.

Skladové vozy Volvo