Nový Opel Corsa za 384.990,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Opel Corsa

Společnost Volvo Cars se připravuje na dlouhodobě udržitelný růst, přičemž plánuje vybudovat na Slovensku novou továrnu na výrobu elektrických automobilů

Automobilka Volvo Cars dnes oznámila, že se chystá postavit v Evropě třetí výrobní závod, který jí pomůže uspokojit pokračující poptávku zákazníků po elektrických automobilech, a tím pádem i využít budoucí růstový potenciál.

Nový moderní závod bude klimaticky neutrální, přičemž se bude zaměřovat výhradně na výrobu elektrických automobilů. To podpoří ambici společnosti Volvo Cars začít do roku 2030 vyrábět pouze čistě elektrická vozidla a do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality. Tento plán jde ruku v ruce také s cílem automobilky rozšiřovat své výrobní kapacity tak, aby odpovídaly jejím růstovým ambicím.

Výběrem Slovenska jako místa pro založení nové továrny společnosti Volvo Cars, která doplní závod v západoevropském Gentu (Belgie) a severoevropské Torslandě (Švédsko), dojde k vytvoření evropského výrobního trojúhelníku, který pokryje největší prodejní region.

Při výstavbě nového závodu se počítá s investicí ve výši přibližně 1,2 miliardy eur (1). Továrna se bude nacházet ve východním Slovensku, poblíž města Košice, kde bude těžit z dobře zavedeného dodavatelského řetězce pro automobilový průmysl, protože se stane již pátým závodem na výrobu automobilů v této zemi.

Společnost Volvo Cars má do poloviny současného desetiletí v plánu dosáhnout ročního prodeje

1,2 milionu vozů a vykrýt svou globální výrobní stopu zahrnující Evropu, USA a Asii.

„Naše společnost se jasně soustředí na to, abychom se do roku 2030 stali značkou reprezentující čistou elektrickou mobilitu, což je v perfektním souladu s naším záměrem,“ uvedl Jim Rowan, generální ředitel společnosti Volvo Cars. „Expanze na území Evropy, jež představuje náš největší prodejní region, je zásadní pro náš posun k elektrifikaci a dalšímu růstu. Mám velkou radost, že můžeme rozšířit výrobu společnosti Volvo Cars na Slovensko, a těším se, že na naší další cestě budeme pokračovat s novými kolegy a partnery.“

„Cením si toho, že se společnost Volvo Cars rozhodla postavit svou novou továrnu právě na Slovensku. Nový výrobní závod automobilky Volvo Cars je pro nás důležitý, protože přispěje ke zlepšení sociální a ekonomické situace v regionu. Navíc bude vyrábět pouze elektrická vozidla, což slovenskému automobilovému průmyslu zajistí konkurenceschopnou perspektivu v nové ekologické sféře,“ uvedl slovenský premiér Eduard Heger.

„Osobně jsem velmi rád, že Slovensko uspělo v soutěži o tuto obrovskou investici, která přinese do východního Slovenska rozvoj, spoustu nových pracovních míst a celou řadu přímých i nepřímých pracovních příležitostí,“ uvedl slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

Zahájení výstavby košické továrny je plánováno na rok 2023, zatímco její vnitřní vybavení a výrobní linky budou instalovány v roce 2024. Odstartování sériové výroby příští generace čistě elektrických vozů Volvo je plánováno na rok 2026.

V souladu s ambicí společnosti Volvo Cars dosáhnout do roku 2025 v rámci svých provozů klimatické neutrality bude továrna využívat pouze energii z klimaticky neutrálních zdrojů. Dále bude koncipována tak, aby stála v čele udržitelné a efektivní výroby elektrických prémiových automobilů, což mimo jiné znamená optimalizované rozvržení výroby a logistického toku a také splnění nejvyšších globálních standardů energetické a ekologické efektivity, o které společnost Volvo Cars usiluje.

Pokud jde o vlastní lokalitu, oblast Košic nabízí dobré logistické a dopravní spojení se zbytkem Evropy a přístup k solidní dodavatelské základně. Jedním z klíčových faktorů, které rozhodly o umístění závodu v Košicích, byly také pobídky nabízené slovenskou vládou.

Továrna je navržena na výrobu až 250 000 vozů ročně, přičemž se očekává, že by danému regionu měla zajistit až několik tisíc nových pracovních míst. Vybraná lokalita mimoto umožňuje případné budoucí rozšíření výrobního závodu.

„Těšíme se, až do týmu Volvo Cars Košice a do globální rodiny Volvo Cars přivítáme nové členy a také na novou spolupráci a navázání nových partnerství v tomto regionu,“ řekl Javier Varela, provozní ředitel ve společnosti Volvo Cars. „Tato vysoce moderní továrna, která bude zaměstnancům nabízet moderní pracoviště, se bude soustředit na udržitelnost a bezpečnost.“

Nová továrna v Košicích se po téměř 60 letech stane prvním novým evropským výrobním závodem automobilky Volvo Cars. Továrna Torslanda byla otevřena v roce 1964, načež následovalo o rok později otevření továrny v Gentu. Oba tyto výrobní závody zvládnou dohromady vyrobit až 600 000 vozů ročně.

Skladové vozy Volvo