Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Nové plně elektrické Volvo EX90: začátek nové éry automobilky Volvo Cars

Plnohodnotné sedmimístné zcela elektrické SUV zvyšuje dosavadní úroveň bezpečnosti

i udržitelnosti každodenního života: Volvo EX90 představuje začátek nové éry naší společnosti, v rámci níž jsme nastavili rozhodující kurz směrem k plně elektrické budoucnosti.

Počínaje modelem Volvo EX90 představíme každý rok vždy jeden nový plně elektrický vůz. Do roku 2030 je naším cílem prodávat výhradně čistě elektrické vozy, což představuje jeden z nejambicióznějších elektrifikačních plánů v automobilovém průmyslu a současně se jedná o zásadní podmínku pro splnění našeho cíle stát se do roku 2040 klimaticky neutrální společností.

Dnes jsme v centru Stockholmu představili světu naše nové plně elektrické vlajkové SUV, v němž se zrcadlí náš švédský původ. Volvo EX90 se bude vyrábět souběžně v USA, kde bude výroba zahájena příští rok, a v Číně, která s výrobou začne chvíli poté. Toto rozhodnutí odráží globální průmyslové působení naší společnosti. V současné době usilujeme o to, aby si oba tyto tovární komplexy do zahájení výroby vysloužily přívlastek „klimaticky neutrální“.

V rámci nového pojetí klasického skandinávského designu byl při navrhování modelu Volvo EX90 využit princip „forma sleduje funkci“. Jedná se o všestranně nadaný stylový rodinný vůz s moderními proporcemi, v němž vzájemně spolupracují průkopnické technologie výpočetního jádra, konektivity a elektrifikace na dosažení optimální bezpečnosti, efektivity a estetiky.

„Volvo EX90 ztělesňuje naše prohlášení o tom, kde se nacházíme a kam směřujeme,“ uvedl Jim Rowan, náš generální ředitel. „Jedná se o plně elektrický vůz s dojezdem na jedno nabití až 600 kilometrů, který byl navržen, aby posunul naše bezpečnostní standardy ještě dál. Je prvním vozem Volvo, který je skutečně definován svým softwarem a zároveň se stane součástí širšího ekosystému tvořeného vaší domácností a dalšími zařízeními. Volvo EX90 představuje pro automobilku Volvo Cars nový začátek hned v několika ohledech.“

Udrží vás i vaše milované v bezpečí

Standardní úroveň bezpečnosti je ve voze Volvo EX90 mnohem vyšší než u kteréhokoli z předchozích vozů Volvo. Jedná se o vůz navržený tak, aby dokázal porozumět nejen svému okolí, ale rovněž vašemu chování, protože jen tak může nepřetržitě pracovat na zajištění co největšího bezpečí pro vás, vaše blízké i další účastníky silničního provozu. Mimoto může být tento vůz postupem doby díky učení se z nových dat a získávání aktualizací stále chytřejší a bezpečnější.

Volvo EX90 vás bude díky nejnovějším vnějším a vnitřním senzorickým technologiím chránit neviditelným ochranným štítem. Nejmodernější senzory, jako jsou kamery, radary a laserový senzor LiDAR, jsou zde propojeny s vysoce výkonným výpočetním jádrem vozu, kde na disku NVIDIA DRIVE běží vlastní software společnosti Volvo Cars vytvářející v reálném čase 360° rozhled do okolního prostředí.

Naše senzory se nikdy neunaví ani se nepřestanou soustředit. Jsou navrženy tak, aby odpovídaly a reagovaly v momentech, kdy by pouhý zlomek sekundy znamenal fatální zpoždění. Náš laserový senzor LiDAR snímá silnici před vozem i při dálničních rychlostech a bez ohledu na to, zda je den, či noc. Dokáže rozpoznat i malé objekty stovky metrů před sebou, díky čemuž získává více času na to, aby vás mohl informovat, reagovat a předejít případné kolizi. Senzory mimoto přispívají ke zlepšení spolehlivosti a celkového výkonu našeho pokročilého asistenčního systému řidiče Pilot Assist s novou podporou řízení při změně jízdního pruhu.

Náš neviditelný ochranný štít pro vás pracuje i uvnitř vozu. Speciální senzory a kamery zpracovávající informace na základě našich vlastních algoritmů jsou schopny rozpoznat a změřit míru koncentrace lidského pohledu. Jedná se o technologii, která umožňuje modelu Volvo EX90 zjistit, že jste nepozorní, unavení nebo jinak nesoustředění, což dosud nebylo ve vozech Volvo možné.

Na svou sníženou pozornost jste upozorněni nejdříve jemným „šťouchnutím“ a pak naléhavěji. A pokud nastane nemyslitelné a vy za jízdy usnete nebo vás přemohou zdravotní potíže, Volvo EX90 je navrženo tak, aby bezpečně zastavilo a přivolalo pomoc.

V neposlední řadě je Volvo EX90 díky nejmodernější sadě senzorů zahrnujících laserový senzor LiDAR jako první vůz Volvo hardwarově připraveno na budoucí autonomní řízení bez nutnosti dohledu.

Technologie s jasný účelem

Výpočetní jádro – fungující na platformách Xavier a Origin značky NVIDIA DRIVE AI, na platformě Snapdragon® Cockpit Platforms společnosti Qualcomm Technologies a s pomocí vlastního softwaru automobilky Volvo vyvinutém jejími inženýry – má na starosti provoz většiny klíčových funkcí uvnitř vozu počínaje bezpečností přes infotainment systém až po správu akumulátoru. Výsledkem je zábavnější a příjemnější jízdní zážitek doprovázený citlivějšími reakcemi uvnitř vozu.

Jinými slovy, Volvo EX90 nebude jen dalším novým vozem, ale stane se vysoce vyspělým počítačem na kolech. Navíc se bude v průběhu času stále zlepšovat. Stejně jako váš chytrý telefon nebo počítač je Volvo EX90 navrženo, aby bylo díky aktualizacím vzdáleným přístupem postupem doby stále lepší a lepší.

Díky kombinaci nejmodernější počítačové platformy Snapdragon® Cockpit Platforms s vizualizačními schopnostmi softwaru Unreal Engine, což je 3D nástroj vyvinutý společností Epic Game a využívaný pro provoz některých z celosvětově nejrozšířenějších počítačových her, nabízí vůz bleskově rychlý výpočetní výkon a vysoce kvalitní grafiku palubních displejů a head-up displeje.

14,5" centrální displej umožňuje vstup do jednoho z nejlepších infotainment systémů s integrovanými službami Google. Integrované aplikace a služby Google zahrnují hands-free pomoc hlasového asistentu Google Assistant (dostupnost češtiny závisí na společnosti Google), navigace Google Maps a další oblíbené aplikace, které lze stáhnout z obchodu Google Play. Protože se na displejích ve voze Volvo EX90 zobrazují ty správné informace ve správný čas, pomáhají vám soustředit se na silnici. Volvo EX90 je kompatibilní také s bezdrátovým rozhraním Apple CarPlay.

Díky standardnímu internetovému připojení v síti 5G (tam, kde je k dispozici) nebylo nikdy jednodušší instalovat si na hlavní stránce potřebné aplikace a užívat si vysoce intuitivní orientaci v systému. Svou oblíbenou hudbu můžete streamovat v referenční kvalitě prostřednictvím nového audiosystému Bowers & Wilkins, který ve voze Volvo vůbec poprvé nabízí funkci Dolby Atmos a reproduktory integrované v opěrkách hlavy pro zajištění skutečně pohlcujícího poslechového zážitku.

Volvo EX90 bude standardně vybaveno také technologií „telefon jako klíč“. V rámci této funkce bude váš chytrý telefon sloužit jako klíč, a pokud se s ním přiblížíte k vozu, dojde automaticky k odemčení vozu a ke spuštění osobní uvítací světelné sekvence. Při nastoupení do vozu se také automaticky načte váš osobní profil.

Všechny tyto technologie se prolínají v jednom z nejpříjemnějších a nejelegantnějších automobilových interiérů dostupných na trhu, který navíc udělá dojem hojným využitím přírodních a zodpovědně získaných materiálů. Tato kompozice interiéru odráží naše ambice v oblasti udržitelnosti, jako je náš cíl stát se do roku 2040 klimaticky neutrální společností fungující na principech cirkulární ekonomiky.

Vůz, který podporuje udržitelnější životní styl

Díky své zbrusu nové plně elektrické platformě vyvinuté přímo automobilkou Volvo se Volvo EX90 stane vaším perfektním společníkem, který podpoří udržitelný životní styl vaší rodiny. Mezi jeho přednosti patří dojezd na jedno nabití až 600 kilometrů (v souladu s testovacím standardem WLTP) bez emisí ve výfukových plynech a nabití z 0 na 80 % kapacity akumulátoru během 30 minut.

Vůz bude zpočátku dostupný ve dvoumotorové variantě (Twin Motor) s pohonem všech kol, která je tvořena 111kWh akumulátorem a dvěma elektromotory s permanentními magnety, které ve variantě performance společně nabízejí výkon 380 kW (517 koní) a max. točivý moment 910 Nm.

V kombinaci se zcela novým podvozkem čeká zákazníky úžasný a hladký jízdní zážitek.

Pokud jde o použité materiály, Volvo EX90 obsahuje přibližně 15 % recyklované oceli, 25 % recyklovaného hliníku a také 48 kilogramů recyklovaných plastů a materiálů biologického původu. Poslední zmíněná hodnota odpovídá přibližně 15% podílu v rámci všech plastových materiálů použitých ve voze, což je dosud nejvyšší hodnota u kteréhokoli vozu Volvo.

V neposlední řadě je Volvo EX90 naším prvním vozem, který je hardwarově připraven na obousměrné nabíjení. Jedná se o technologii, která vám umožní využít akumulátor vozu jako přídavný zdroj energie, který můžete použít například pro napájení svého domu, různých elektrických zařízení nebo jiného elektrického vozu Volvo. Obousměrné nabíjení máme v plánu zavést v budoucnosti, přičemž začneme tuto funkci nabízet nejdříve na vybraných trzích.

Volvo Cars - EX90 Event

Skladové vozy Volvo/