Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Investiční fond Volvo Cars Tech Fund investuje do firmy s udržitelnými lehkými materiály

Společnost Volvo Cars provedla prostřednictvím ifondu Volvo Cars Tech Fund strategickou investici do Bcomp, inovativní švýcarské firmy, která vyvíjí vysokopevnostní lehké materiály na bázi přírodních vláken.

K výrobě svých materiálů používá Bcomp lněná vlákna. Tedy materiál na biologické bázi, který oproti běžným plastovým dílům nabízí výrazné úspory z hlediska hmotnosti, spotřeby energie a emisí. Materiál rozšiřuje možnosti pro designové povrchy.

Volvo Cars aktivně zkoumá použití kompozitů z přírodních vláken pro svou příští generaci čistě elektrických vozů. Materiály Bcomp využívá i značka Polestar ve svých připravovaných modelech.

Společnost Volvo Cars použila materiály společnosti Bcomp ve svém nejnovějším koncepčním voze Volvo Concept Recharge. Výpočty společnosti Bcomp ukazují, že ve srovnání s běžnými plastovými díly jsou kompozity na bázi přírodních vláken až o 50 procent lehčí, používají až o 70 procent méně plastů a generují až o 62 procent nižší emise CO2.

„Tato investice je dalším příkladem plnění našeho závazku k udržitelnosti a strategickému zaměření na snižování naší uhlíkové stopy,“ řekl Alexander Petrofski, ředitel investičního fondu Volvo Cars Tech Fund. „Máme dlouhou tradici ve spolupráci s předními technologickými firmami, jako je Bcomp, protože vidíme výhody ve společném vývoji a uplatnění inovativních produktů na globálních trzích.“

Volvo Concept Recharge, odhalené v létě 2021, demonstruje kroky, které chce společnost Volvo Cars podniknout ve všech oblastech vývoje čistě elektrických vozů, aby snížila svou celkovou uhlíkovou stopu. Společnost plánuje do roku 2030 prodávat pouze plně elektrická auta a do roku 2040 chce být klimaticky neutrální.

„Velmi nás inspirují možnosti, které lněné kompozity nabízejí, a proto jsme je použili jak v interiéru, tak na exteriéru konceptu Volvo Recharge,“ uvedl Robin Page, ředitel pro design ve společnosti Volvo Cars. „Je to materiál šetrný k životnímu prostředí, s velmi nízkou uhlíkovou stopou a navíc přirozený a atraktivní.“

Uvnitř koncepčního vozu použila automobilka lněný kompozit pro spodní úložné prostory, zadní část opěrky hlavy a opěrky nohou. Na exteriéru vozu jsou to přední a zadní nárazníky a lišty prahů, které jsou vyrobeny z lněných kompozitů.

Snaha o neustálé snižování emisí a statut klimaticky neutrální společnosti do roku 2040 je součástí akčního plánu automobilky Volvo Cars v oblasti klimatu, jednoho z nejambicióznějších v tomto odvětví. Již do roku 2025 si společnost klade za cíl snížit během životního cyklu automobilu emise CO2 o 40 procent na vůz ve srovnání s rokem 2018.

Skladové vozy Volvo