Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Ihned k odběru! Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Automobilka Volvo Cars se chystá v Kalifornii debutovat se svým systémem Ride Pilot pro autonomní řízení bez nutnosti dohledu

Volvo Cars představí svůj systém Ride Pilot umožňující autonomní řízení bez nutnosti dohledu nejprve svým zákazníkům v Kalifornii.

Společnost Volvo Cars, která staví na jedněch z nejvyšších průmyslových standardů v oblasti bezpečnosti, chce prostřednictvím svého systému Ride Pilot určeného pro příští generaci čistě elektrických vozů Volvo nabídnout zákazníkům více času pro sebe a zajistit, aby byla jízda ve vozech Volvo ještě komfortnější a zábavnější.

Jakmile bude ověřena jeho bezpečnost v dálničním prostředí, měl by být systém Ride Pilot podle plánu dostupný v rámci rozšířeného předplatného pro budoucí plně elektrické SUV značky. Jedná se o nový vlajkový vůz společnosti, jehož představení je plánováno na letošní rok.

Automobilka Volvo Cars nastavuje u své příští generace vozidel nový standard bezpečnosti, k čemuž přispívají softwarové aktualizace prostřednictvím vzdáleného přístupu v kombinaci s nejmodernějšími senzorickými technologiemi. Na vývoji softwaru spolupracuje vlastní vývojářský tým automobilky Volvo Cars se společností Zenseact zabývající se vývojem softwarů pro autonomní řízení a s vývojáři firmy Luminar, která je jedním z technologických partnerů automobilky. Detekční sada e tvořena více než dvěma tucty senzorů, včetně průkopnického senzoru Iris LiDAR společnosti Luminar, které hladce spolupracují s nově vyvinutým softwarem.

„Je nám ctí, že můžeme veřejnost informovat o plánovaném americkém uvedení našeho prvního systému skutečně autonomního řízení bez nutnosti dohledu, který nám pomůže nastavit nový průmyslový standard pro autonomní řízení bez kompromisů na bezpečnosti,“ uvedl Mats Moberg, ředitel pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars. „Vybavení našeho nového plně elektrického SUV zcela novým softwarem pro autonomní řízení společnosti Zenseact a standardem LiDAR společnosti Luminar mění zcela zásadně situaci nejen pro Volvo Cars, ale také pro automobilovou bezpečnost a autonomní řízení jako takové.“

Zatímco se stane zmíněná kombinace softwaru a senzorů včetně výsledné bezpečnosti standardem, připravované plně elektrické SUV značky Volvo bude od prvního dne – načež bude průběžně vylepšováno – pro zákazníky k dispozici také se systémem Ride Pilot. Ten nicméně musí nejdříve projít náročným testováním a prověřováním bezpečnosti. Prověřování systému bude zahrnovat testování jeho bezpečného používání v dálničním prostředí v rozmanitých situacích.

V rámci ověřovacího procesu již nyní Volvo Cars ve spolupráci se společností Zenseact testuje funkce autonomního řízení na švédských silnicích a současně sbírá data napříč Evropou i USA. Do poloviny letošního roku má automobilka v plánu zahájit testování na silnicích v Kalifornii*, která díky místnímu klimatu a dopravním i legislativním podmínkám nabízí optimální prostředí pro zavádění technologií autonomního řízení.

„Zavedení nového průmyslového standardu v oblasti bezpečnosti vyžaduje velmi přísné testování a prověřování, které se bude postupně rozšiřovat po celém světě,“ řekl generální ředitel společnosti Zenseact Ödgärd Anderson. „Software pro autonomní řízení společnosti Zenseact hraje klíčovou roli v zavádění nového standardu a na cestě k nulovým emisím.“

Jakmile bude prověřeno jeho bezpečné používání a budou získána všechna potřebná schválení, společnost má ambici nejprve představit systém Ride Pilot v Kalifornii a pak ho postupně uvádět pro další trhy a regiony po celém světě.

Systém Ride Pilot, který převezme řízení vozu, nabídne řidičům za jízdy volný čas, který budou moct věnovat druhotným aktivitám, jako jsou čtení, práce nebo společenský život. Uvedený systém mimoto přispěje k tomu, aby řidiči dorazili do cíle odpočatí a svým způsobem i „dobití“, protože na jejich psychiku bude během jízdy kladena menší zátěž. Ta se obvykle zvyšuje v dopravních kolonách a v hustém provozu.

Název Ride Pilot jasně odráží, co od systému může řidič očekávat: pokud se vůz řídí sám, zodpovědnost za řízení přebírá společnost Volvo Cars, což je pro řidiče komfortní a současně i uklidňující.

Senzor LiDAR společnosti Luminar bude v připravovaném plně elektrickém SUV společnosti Volvo Cars doplněn pěti radary, osmi kamerami a šestnácti ultrazvukovými senzory. Tato standardní senzorická sada zajistí vozu vynikající rozhled a schopnost vnímat okolní situaci. V kombinaci s průběžným zaváděním prostřednictvím vzdáleného přístupu bude zajištěna plná refundace systému a společnost Volvo Cars získá možnost nabídnout svým zákazníkům prostřednictvím systému Ride Pilot bezpečnou autonomní jízdu.

„Vizí společnosti Luminar je demokratizovat příští generaci bezpečnostních a autonomních technologií, přičemž již nyní můžeme být svědky toho, jak se naše ambice prostřednictvím prvního vozidla představeného pro novou platformu Volvo stává realitou,“ prohlásil Austin Russell, zakladatel a generální ředitel společnosti. „Díky technologii Luminar, kterou budou standardně vybavena všechna vozidla, má jejich příští SUV příležitost stát se nejbezpečnějším vozem na silnicích.“

Skladové vozy Volvo