Jeep Avenger za 549.900,- Kč vč. DPH. Objednávejte online - dovoz zdarma po celé ČR a k tomu obdržíte ještě dárek. Skladové vozy Jeep Avenger

Giulia GTA: velký návrat legendy Alfa Romeo

  • 110 let po svém založení se Alfa Romeo vrací ke svým kořenům a představuje znovuzrození jedné z legend své historie a motorizmu obecně: model Giulia GTA.
  • Nová Giulia GTA je technicky i koncepčně inspirovaná modelem Giulia GTA z roku 1965: Gran Turismo Alleggerita vyvinuté závodním oddělením Autodelta vycházelo z modelu Giulia Sprint GT, který zaznamenal sportovní úspěchy po celém světě.
  • Giulia GTA vycházející z verze Giulia Quadrifoglio je vybavena výkonnější verzí motoru Alfa Romeo 2.9 V6 Bi-Turbo s výkonem 540 k.
    Díky rozsáhlému použití ultralehkých materiálů se ve srovnání s Giulií Quadrifoglio může pochlubit snížením hmotnosti o 100 kg, což v dané třídě znamená naprosto rekordní výkonovou hmotnost 2,82 kg/k.
  • Alfa Romeo Giulia GTA se vyznačuje řadou technických řešení vyvinutých pro zlepšení aerodynamiky, nastavení a ovladatelnosti.
    S Giulií GTA se představuje také Giulia GTAm. Extrémní, k silničnímu provozu schválená verze modelu GTA, která je charakteristická dvojicí závodních sedadel, ochranným rámem a šestibodovými bezpečnostními pásy.
    Alfa Romeo začíná přijímat předběžné rezervace na modely Giulia GTA a GTAm, které budou k dispozici pouze v limitované a číslované edici, v počtu 500 kusů. Šťastné kupce čeká také speciální prodejní proces a jedinečný balíček.

24. června dosáhne Alfa Romeo velmi významného milníku ve své pozoruhodné historii: 110 let v oboru. Během více než jednoho století inženýři a designéři Alfy Romeo vytrvale usilovali o inovace, přitom však zůstali vždy věrni DNA značky. V průběhu let tato DNA – dokonalá kombinace sportovnosti a elegance – stála u zrodu nejznámějších vozidel, jaké kdy byly postaveny, ale také vozidel, která se cítila stejně dobře na závodním okruhu jako na přehlídce elegance. V rámci oslav 110. narozenin se Alfa Romeo rozhodla potěšit své příznivce a všechny motoristy vozidlem, které je návratem ke kořenům značky a vzdává hold jednomu z vůbec nejznámějších vozidel značky Alfa Romeo: Giulii GTA.

Iniciály s legendární historií: GTA

Zkratka GTA znamená Gran Turismo Alleggerita (alleggerita je italský výraz pro „odlehčený“) a vznikla v roce 1965 pro model Giulia Sprint GTA, specifickou verzi odvozenou z modelu Sprint GT a navrženou jako sportovní vůz. Giulia Sprint GTA se představila na autosalonu v Amsterdamu ve stejném roce. Karoserie modelu Giulia Sprint GT byla nahrazena identickým provedením vyrobeným z hliníku, díky čemuž dosáhla celkové hmotnosti 745 kg ve srovnání s 950 kilogramy silniční verze. Druhá variace se týkala dvouvačkového motoru o objemu 1570 cm3, který v silniční konfiguraci a s dvojitým zapalováním dosahoval působivého výkonu 115 k. Inženýři Autodelty, oficiálního závodního oddělení Alfy Romeo, jej přepracovali a odladili na nejvyšší výkon 170 k. Úspěch tohoto modelu v soutěžích byl okamžitý: tři po sobě jdoucí vítezství v evropském šampionátu cestovních vozů, v deseti národních šampionátech a stovkách individuálních závodech ve všech koutech světa. Způsob, jakým Alfa Romeo vylepšila image celé řady byl rovněž působivý: Giulia Sprint GTA se proslavila jako ikona sportovnosti Alfy Romeo a zkratka GTA se stala tak úspěšnou, že ji veřejnost brzy spojila se všemi sportovními vozy Alfy Romeo.

Legenda se vrací s vynikající technikou

Při uvedení výjimečného modelu Giulia GTA Alfa Romeo porušila několik pravidel. V souvislosti se svým výročím nemá v úmyslu mluvit o historii, zejména o té své, a nechce ani žádné dárky k narozeninám. Místo toho dává přednost vlastnímu dárku svým příznivcům, a to v podobě vozidla, které reprezentuje skutečný návrat ke kořenům Alfy Romeo, zasazeným hluboko do světa výkonu a „velké turistiky“.

Specifická technická řešení a funkční styl

U nové Giulie GTA se inženýři snažili zlepšit aerodynamiku a ovladatelnost, ale především snížit hmotnost. Stejná pravidla platila také u Giulie GTA z roku 1965. Aktivní aerodynamika byla přepracována tak, aby se zvýšil přítlak vozidla. Mezi tato řešení patří i prvky pocházející přímo ze světa formule 1, a to díky synergii se společností Sauber Engineering a použití sady Sauber Aerokit. Podobná péče byla věnována také bočním prahovým nástavcům, specifickému zadnímu spoileru a aktivnímu přednímu spoileru. Centrální titanový výfukový systém Akrapovič je dokonale začleněn do zadního karbonového difuzoru. Zmínku zaslouží rovněž nová 20palcová kola s centrální maticí, která se u sedanu objevují vůbec poprvé. Ovladatelnost ve vysokých rychlostech byla vylepšena rozšířením rozchodu předních i zadních kol o 50 mm a vyvinutím nových pružin, tlumičů a silentbloků zavěšení. U verze GTAm byla aerodynamika optimalizována na extrémní úroveň přidáním velkého předního spoileru a zadního karbonového křídla, jež zajišťují dokonalou rovnováhu ve vysokých rychlostech. Pokud jde o výkon, motor 2.9 V6 Bi-Turbo, který je vyroben kompletně z hliníku a ve standardní konfiguraci produkuje 510 k dosahuje u Giulie GTA 540 k, za což vděčí velmi pečlivé práci motorářů Alfy Romeo. Stejný tým uspěl i v implementaci nového výfukového systému Akrapovič, který generuje naprosto nezaměnitelný zvuk.

Po otevření dveří uchvátí na první pohled hned několik nových detailů: kompletní čalounění Alcantara® na palubní desce, obložení dveří, schránce před spolujezdcem, bočních sloupcích a středové části sedadel. U verze GTAm je Alcantara® použita ještě ve větší míře. Zadní sedadla zde byla totiž odstraněna a vzniklý prostor byl kompletně očalouněn a vybaven specifickými lištami pro uložení přileb a hasicího přístroje. Nové matné karbonové doplňky dodávají interiéru osobitý technický a estetický vzhled. Interiér v novém modelu GTAm je jedinečný také integrovaným ochranným rámem, absencí obložení dveří a zadních sedadel a otevíráním dveří páskem místo kliky, což jednoznačně odkazuje na svět motoristického sportu.

Vynikající výkonová hmotnost

Pro zajištění mimořádných výkonových parametrů samotná síla nestačí. Práce na snižování hmotnosti byla proto velmi pečlivá a v modelu GTA přinesla mimořádné výsledky. Celková hmotnost se zde snížila o přibližně 100 kg, zejména díky použití ultralehkých materiálů, jakým je uhlíkový kompozit neboli karbon pro hnací hřídel, kapotu, střechu, přední nárazník, přední blatníky, zadní vložky blatníků a skořepinu sportovních sedadel se šestibodovými bezpečnostními pásy Sabelt. O další snížení hmotnosti se postaral hliník, který našel uplatnění u motoru, na dveřích a systému zavěšení kol. Kompozitní materiály se ovšem nacházejí prakticky v celém vozidle na různých místech. Například, pro boční a zadní okno byl použitý Lexan, jedinečná polykarbonátová pryskyřice pocházející ze světa motoristického sportu, což dále přispívá ke snížení hmotnosti. Výsledkem je hmotnost 1520 kg, což v kombinaci se zvýšením výkonu na 540 k přináší výkonovou hmotnost 2,82 kg/k. To Giulii GTA dodává neobyčejný výkon. Zrychlení z 0 na 100 km/h je skutečně bleskové, mimo jiné i díky systému Launch Control, stopky se v tomto případě zastavují na hodnotě 3,6 sekundy. Giulia GTAm je dvousedadlová verze schválená pro silniční provoz a vyznačující se předním spoilerem a zadním křídlem z karbonu, což ji dodává dokonalý sportovní výraz. Ve verzi GTA se stejnými výkonovými parametry nabízí Giulia čtyři sedadla bez ochranného rámu, spoileru a křídla, díky čemuž je lépe odladěna pro denní silniční provoz. Vůz využívá stejné obložení dveří, sedadla a okna jako Giulia Quadrifoglio. Výsledkem je skutečný supersport pro každodenní použití.

Privilegium pro 500 šťastných zákazníků...

Alfa Romeo Giulia GTA a její extrémní verze Giulia GTAm budou vyrobené v limitované edici pouhých 500 kusů, všech číslovaných, certifikovaných a připravených zaujmout své místo vedle předchůdce z roku 1965 jako jeden z nejvyhledávanějších sběratelských kousků. Jsou velkolepé nejen na pohled, ale dokážou rovněž uvolnit na vozovce působivou sílu a zkrotit ji prostřednictvím důmyslných technických řešení. Stejná exkluzivita, jakou se vyznačují modely Giulia GTA a Giulia GTAm bude doprovázet i exkluzivní zážitek z nákupu. Ten byl navržen tak, aby 500 majitelům zprostředkoval jedinečnou interakci ve 100% duchu Alfy Romeo. Předběžné objednávky jsou již otevřeny a uzavřou se po zarezervování posledního z 500 vozidel. Po objednání začne individuální prodejní proces prostřednictvím speciálního vyslance, který bude doprovázet každého zákazníka od objednání až po dodání. Zakoupením ovšem proces prodeje nekončí. Noví majitelé obdrží osobní balíček zahrnující přilbu Bell ve speciálních barvách GTA, závodní sadu Alpinestars (závodní kombinéza, rukavice a boty) a personalizovaný kryt vozu Goodwool pro ochranu modelu GTA nebo GTAm. Kromě toho čeká na majitele i specifický kurz jízdy realizovaný akademií jízdy Alfa Romeo Driving Academy.

Skladové vozy Alfa Romeo