Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid, hybridní mobilita podle značky Fiat

8 led 2020

  • Fiat 500 a Fiat Panda, lídři segmentu městských automobilů, budou prvními městskými vozy skupiny FCA využívajícími novou mild hybridní technologii v kombinaci se zážehovým motorem.
  • Nový Fiat 500 a Panda Hybrid jsou prvním krokem elektrifikace značky Fiat.
  • Tyto hybridy jsou poháněné novým 3válcovým motorem rodiny FireFly o výkonu 70 k v kombinaci s 12voltovým, řemenem poháněným elektromotorem BSG.
  • Snížení spotřeby paliva a emisí CO2 činí v závislosti na modelu až 30 %. Zákazníci budou moci těžit i s daňových úlev a dopravních zvýhodnění v hustě obydlených oblastech (v závislosti na místních předpisech).
  • Modely 500 a Panda reprezentují dvě povahy značky Fiat. Zatímco Fiat 500 je emotivnější a představuje skutečnou módní a designovou ikonu, Panda je naopak funkčnějším pětidveřovým zástupcem městských vozidel. Oba modely společně jsou pak schopné pokrýt jakékoliv potřeby zákazníků. Nyní také vytvářejí jednu společnou řadu: Hybrid Launch Edition.

Fiat 500 a Fiat Panda jsou nespornými lídry segmentu městských automobilů. Nyní se stanou prvními modely skupiny FCA v dané kategorii využívajícími hybridní technologii pohonu. Novinky se v prodeji objeví v průběhu února, respektive března a jejich příchod bude znamenat opravdovou revoluci v oblasti městské mobility. Hybridní technologii totiž zpřístupní širšímu spektru zákazníků a současně stanoví nová měřítka elektrifikované městské mobility.

Nové modely 500 a Panda Hybrid poskytují účinnost, kompaktnost, nízkou hmotnost a dostupnost hybridní technologie. Zkrátka, v obou případech se jedná o perfektní řešení městské mobility, které je v dokonalém souladu s filozofií značky Fiat, která je již přes 120 let průkopníkem v oblasti technologií a mobility, v současné perspektivě také mobility udržitelné.

Rok 2020 je doslova milníkem v historii značky Fiat. S uvedením nových hybridních modelů Fiat 500 a Panda odstartovala elektrifikace značky, která bude pokračovat spuštěním výroby nového ryze elektrického modelu 500 v Turíně. Půjde o 100procentně elektrický vůz, který bude klíčovým hráčem v oblasti elektrické mobility značky. Stručně řečeno, rok 2020 bude svědkem řady inovativních produktů a služeb, které zákazníkům poskytnou komplexní a udržitelnou mobilitu.

Vůbec poprvé v historii se tato dvojice ikonických modelů značky Fiat představí ve speciální a skutečně jedinečné sérii: Launch Edition. Ta bude zahrnovat především nový zážehový mild hybridní systém pohonu sestávající z vysoce moderního litrového zážehového motoru FireFly o výkonu 70 k (51 kW), 12voltového, řemenem poháněného elektromotoru BSG a lithiové baterie. Ve srovnání se zážehovým motorem 1.2 o výkonu 69 k nabízí nový mild hybridní systém o 20, respektive 30 % (u Pandy Cross) nižší spotřebu paliva i emise CO2. To vše bez jakéhokoliv kompromisu k výkonu. Systém BSG přispívá také k vysokému jízdnímu komfortu. Umožňuje totiž velmi tichý restart spalovacího motoru v režimu Stop&Start. Zákazníci budou pochopitelně těžit i z mnoha dalších výhod plynoucích z hybridního pohonu (vůz splňuje specifikaci Euro 6D Final), které v závislosti na místních předpisech zahrnují svobodný vjezd a pohyb po centrech měst, levnější parkování v městských aglomeracích a daňové úlevy.

Nová speciální série je rozeznatelná podle nápisu Hybird na zádi a exkluzivního loga H tvořeného dvěma kapkami rosy na středovém sloupku. Kapka, která je symbolem svítání, a tedy i začátku nové éry, inspirovala i nový zelený odstín karoserie Dewdrop Green. Tento odstín je velmi výstižným vyjádřením harmonie s přírodou a inovacemi.

S filozofií udržitelnosti koresponduje také čalounění sedadel. Nové čalounění je v dokonalé harmonii s hybridní technologií i inovativním duchem kultovních modelů 500 a Panda. Sedadla edice Launch Edition představují první použití materiálu SEAQUAL® YARN v automobilovém průmyslu. Jedná se o specifický materiál certifikovaný organizací SEAQUAL INITIATIVE vyrobený na bázi recyklovaných plastů: 10 % z nich pochází z moře a 90 % ze země. SEAQUAL® YARN je vyráběn transformací plastů z moře na vločky polyethylentereftalátu. Tyto vločky se využívají při výrobě příze, ze kterých je textilie utkaná. Ve fázi tkaní se mořský polyester smíchá s dalšími ekologickými, přírodními a recyklovanými vlákny. Tento ekologický proces výroby završuje aplikace barviv a ekologických povrchových úprav vyznačujících se úsporou vody a energie. Fiat spolupracuje s organizací SEAQUAL INITIATIVE zabývající se čištěním oceánů a podniká tak reálné kroky proti plastovému odpadu v mořích. Fiat 500 a Panda Hybrid Launch Edition tak uspokojí zákazníka, který je pozorný k stylu i životnímu prostředí.

Fiat 500 a Fiat Panda jsou ikonami značky Fiat v oblasti městské mobility, jejichž společný roční prodej dosahuje 400 000 kusů. A nová mild hybridní technologie ještě více přispěje k udržitelnější městské mobilitě.

Modely 500 a Panda Hybrid Launch Edition je již možné objednávat u všech evropských dealerů značky Fiat, přičemž první vozidla se k zákazníkům dostanou v prvním čtvrtletí roku 2020.

Detaily technologie Mild Hybrid skupiny FCA

Nový zážehový mild hybridní motor vychází ze slavného motoru Fire, který má na kontě více než 30 milionů vyrobených exemplářů. Systém zahrnuje litrový tříválec o výkonu 70 k (51 kW) při 6000 ot./min a točivém momentu 92 Nm při 3500 ot./min. Vyznačuje se dvouventilovou hlavou válců s jedním vačkovým hřídelem s variabilním časováním ventilů (časování ventilů je ovládáno řetězem). Konstrukce motoru zahrnuje kompaktní spalovací prostor, klapky pro tumble efekt (vzduch rotuje ve vertikální rovině) a externí recirkulaci výfukových plynů EGR, jež umožňují vysoký kompresní poměr (12:1), což vede k lepší tepelné účinnosti. Blok motoru je vyroben společností Teksid z vysokotlakové hliníkové slitiny a je opatřen litinovými vložkami válců. Toto řešení zkracuje čas nastartování a současně udržuje nízkou hmotnost celého agregátu, a to pouhých 77 kg. Tato pohonná jednotka se může pochlubit rovněž nižšími třecími ztrátami v klikovém mechanismu, poměrem vrtání k zdvihu 1,24 a excentricitou klikového mechanismu 10 mm pro maximální účinnost.

Systém BSG je namontován přímo na motoru a je ovládán řemenem, který pohání i další pomocná zařízení. Systém získává energii během brzdění a zpomalování a ukládá ji do lithiové baterie s kapacitou 11 Ah. Výkon až 3600 W využívá pro restartování spalovacího motoru v režimu Stop&Start nebo asistenci při akceleraci.

Tato technologie umožňuje vypnutí motoru s vnitřním spalováním v rychlostech pod 30 km/h jednoduchým zařazením neutrálu (panel s kontrolními ukazateli zobrazuje informace o hybridním systému a vyzve řidiče k zařazení neutrálu). V režimu „plachtění" napájí lithiová baterie všechny funkce vozidla a umožňuje řidiči plnou kontrolu.

Mild hybridní hnací ústrojí nových modelů 500 a Panda Hybrid Launch Edition je kombinované s novou verzí 6stupňové manuální převodovky C514 (převodovka napříč, pohon předních kol), která byla přepracovaná s ohledem na zlepšení manévrovatelnosti a zlepšení účinnosti, například prostřednictvím nových ložisek a těsnění, vysoce účinného oleje a také šestého převodového stupně, jež zlepšuje spotřebu paliva při jízdě mimo město. Při optimalizaci převodovky konstruktéři zohlednili také otázku komfortu. Nový systém pohonu je umístěn o 45 mm níže, díky čemuž má vůz nižší těžiště, a tudíž i lepší chování v zatáčkách.

Nová rodina motorů FireFly byla vyvinuta skupinou FCA s cílem nabídnout řadu zážehových motorů naplňujících filozofii downsizingu a vyznačujících se dobrou spotřebou paliva a prvotřídním výkonem v širokém spektru aplikací. Základní koncepce těchto motorů zajišťuje skvělou účinnost, modularitu a velkou míru standardizace, ať už jde o komponenty nebo výrobní proces, a také flexibilitu a potenciál dalšího vývoje.

Fiat 500 a Panda

Nové ikony značky Fiat se vyznačují technologickou vyspělostí a velmi nadčasovým stylem. Zatímco Fiat 500 působí na zákazníky řídící se touhou, Panda se zaměřuje na funkčně smýšlející spotřebitele.

Fiat 500 je skvělým příkladem italské vynalézavosti a oslovuje zákazníky mnoha generací. Kultovní Fiat 500 byl na trh uveden v roce 1957 a vzkříšen v roce 2007. Zatímco v 60. letech se do velké míry zasloužil o motorizaci Evropy, v prvním desetiletí nového tisíciletí vnesl do kategorie městských automobilů zcela nový pohled. Nabídl totiž výjimečnou kombinaci stylu a technologií. Nyní ve verzi Launch Edition bude nepochybně hrát klíčovou roli v oblasti městské mobility a posílí tak svoje postavení v segmentu, ve kterém má vůdčí postavení již jedenáct let a v loňském roce v něm dosáhl rekordního počtu prodaných vozidel 194 000. Jedním z tajemství tohoto úspěchu jsou speciální edice. Více než 30 speciálních sérii zmapovalo dosud neprozkoumaná teritoria a ve všech případech zaznamenalo jednoznačný úspěch. Nyní nastal čas, aby Fiat 500 Hybrid Launch Edition posunul ikonu městských vozidel více k městské mobilitě budoucnosti, mobilitě třetího tisíciletí.

Podobně fascinující je i historie modelu Fiat Panda. Tento model už přes 40 let přispívá k bezprostřednějšímu a bezstarostnému soužití člověka a automobilu. K tajemstvím jeho oblíbenosti patří kompaktní rozměry, velký vnitřní prostor, který lze konfigurovat pro jakoukoliv potřebu, široká paleta motorizací a četné barevné kombinace. Jednoduchost a přitažlivost tohoto modelu oslovila už přes 7,5 milionu zákazníků. Panda ale byla vždy charakteristická i svým technologickým přínosem v daném segmentu. Byla prvním městským vozem s pohonem všech kol (1983) a prvním vozem svého segmentu, jež dosáhl základního tábora Mount Everestu v nadmořské výšce 5200 metrů. Dlouhá řada rekordů pokračovala v roce 2006, kdy byl Fiat Panda první velkým městským automobilem poháněným zemním plynem. V roce 2013 byla zase prvním městským vozem na světe s automatickým nouzovým brzděním. Dnes přichází Panda Hybrid Launch Edition, která způsobí revoluci v městské mobilitě a uspokojí potřeby všech svých obdivovatelů. Jedná se o společenství, které se dívá do budoucnosti, avšak s rostoucí úctou k životnímu prostředí.

O SEAQUAL INITIATIVE

SEAQUAL INITIATIVE je jedinečná platforma spolupráce, která vyjadřuje emoce a závazek bránit znečištění plastovým odpadem, a pomáhá místním komunitám posunout se směrem k oběhovému hospodářství. SEAQUAL INITIATIVE vytváří a řídí spolupráci mezi průmyslem, nevládními organizacemi, rybáři, komunitami a místními i národními úřady s cílem vybudovat infrastrukturu nezbytnou k tomu, aby mořskému odpadu dodala novou hodnotu. Pomáhá čistit naše oceány od plastů tím, že vytváří širokou škálu vysoce kvalitních a udržitelných produktů vyrobených z materiálu SEAQUAL® YARN obsahujícího plastový odpad. Při výběru produktů obsahujících recyklovaný plastový odpad z moře lidé vědí, že se rozhodli pobojovat proti znečištění moří plasty. Podporou SEAQUAL INITIATIVE se Fiat zařadil do mezinárodního společenství věnujícího se čištění oceánů a pomáhajícího místním komunitám.

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid
Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Text který píšete je pro mne moc dlouhý, zkuste ho zkrátit